Ehliyet Almanın En Kolay Yolu
Tüm ehliyet sınıflarının eğitimini uzman eğitmenlerimizle İstanbul'da bulunan tüm şubelerimizde sağlamaktayız.
İletişim

C Sınıfı Ehliyet

Anasayfa » C Sınıfı Ehliyet

Kamyon veya çekici kullanmak için alınması gereken ehliyet sınıfı C sınıfı ehliyet, ağır yük taşımacılığı yapan sürücülerin alması gereken ehliyet sınıfıdır.

C sınıfı ehliyet sahipleri kamyon ve çekici yanı sıra B sınıfına giren, kamyonet, arazi taşıtlar, otomobil ile C1 sınıfına giren araçları kullanabilmektedirler. Yeni çıkan trafik yönetmelikleri ile kamyon ehliyeti sınıf ismi ve ehliyet alma şekli olarak değişti. Yeni yönetmelikler doğrultusuna kamyon ehliyeti nasıl alınır sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

Kamyon ehliyeti, hafriyat ve yük taşımacılığı yapan sürücülerin alması gereken sürücü belgesidir. C sınıfı ehliyet sahipleri otomobil dışında traktör, kamyonet ve kamyon kulanabilmektedirler fakat bu sınıf ehlyet ile tır ve römorklu çekiciler kullanılamamaktadır. C sınıfı ehliyet sahipleri D sınıfı araçları kullanabilmek için direksiyon sınavına girmek zorundadırlar.

Öncelikle C sınıfı ehliyet almak isteyen sürücüler B sınıfı ehliyet sahibi olmak zorundadırlar. Herhangi bir ehliyet sahibi olmayan bir kamyon sürücüsü önce B sınıfı ehliyet almalı, daha sonra C sınıfı için sınavlara girmelidir. B sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler ise bir direksiyon sınavına girerek C sınıfı ehliyet sahibi olabilirler.

 

Kamyon ehliyeti almak için gereken şartlar :

  • C1 sınıfı ehliyet almak için 18 yaşını doldurmuş olmak ve B sınıfı ehliyet sahibi olmak.
  • C sınıfı ehliyet almak için 21 yaşını doldurmuş olmak ve B sınıfı ehliyet sahibi olmak.

Kamyon ehliyeti alamayacak kişiler :

  • İlgili yaş haddini doldurmamış olanlar
  • T.C. kanunlarında belirtilen suçlardan dolayı hüküm giymiş olanlar
  • Sağlık raporu yetersiz olanlar yada sağlık durumunu belgeleyemeyenler
  • Mezuniyet durumlarını belgeleyemeyenler

Yukarıdaki hallerde kamyon ehliyeti alınamaz.

Call Now Button